-->

Pierwsza miesiączka.. - wyzwania dojrzewania(1)

HEJ!!

Na wasze pytanie odpowiedziałam w komie pod wcześniejszą notkę, ale temat rozwiną tutaj :)

***

Dziewczyny często są zawstydzone że to "już", albo jeszcze nie. Niepotrzebnie!

Odrzuć mity, poznaj prawdę i ciesz się z tej zmiany!!!

Pierwsza miesiączka to wydarzenie w życiu każdej dziewczyny. Jest kolejnym krokiem w stronę dorosłości i kobiecości, ale przede wszystkim (!) - jedną z wielu funkcji ludzkiego organizmu. Podobnie jak oddychanie czy trawienie. Absolutnie nie ma więc powodu, by się wstydzić czy stresować.

Koleżanki z klasy już miesiączkują, a ty jeszcze nie? Co masz zrobić? Czy jesteś zdrowa i normalna?

Nie przejmuj się. Wszystko jest w porządku. Każdy organizm jest inny,więc rozwija się we własnym tempie. Co prawda książki o dojrzewaniu zamieszczają tabele podające wiek, w którym dziewczyny zaczynają miesiączkować, ale są to tylko dane przeciętne, orientacyjnie. Nie porównuj się z innymi - każda z nas ma przewidziany dla siebie moment, w którym biologia upomni się o swoje prawa. Czekaj cierpliwie, ale gdy bardzo się niepokoisz, że coś z tobą jest nie tak, wybierz się do lekarza - najlepiej do poradni młodzieżowej. Popatrzy fachowym okiem, oceni twój rozwój i na pewno cię uspokoi.

Czy miesiączka poza objawami fizycznymi (krwawieniem) zmienia coś w życiu dziewczyny? Czy kiedy zacznę miesiączkować, będę taką samą osobą, jak przed miesiączką?

Oczywiście! Nie wiadomo dlaczego dziewczyny myślą, że gdy zaczną miesiączkować, coś nagle się zmieni, a one w jakimś stopniu przestaną być sobą. To tylko wyobraźnia! Nie bój się. NIC ZŁEGO SIĘ NIE STANIE! Z dnia na dzień nie przeobrazisz się w dorosłą kobietę. Nie musisz też starać się być poważniejsza: baw się i śmiej jak przed miesiączką, uprawiaj sport, tańcz, bądź sobą! To tylko kolejny krok w kierunku dorosłości i kobiecości, ale nie jakaś całkowita metamorfoza.

Czy miesiączkowanie powinno być twoją tajemnicą? Czy można się z tego komuś zwierzyć?

Miesiączka jest twoją intymną sprawą, ale to nie znaczy, że musisz kryć się z nią przed całym światem. Jeśli czujesz potrzebę zwierzeń, podziel się nowiną z osobami, do których masz szczególne zaufanie. Najlepiej (a nawet koniecznie), powinna być wśród nich mama czy starsza siostra, bo podzielą się z tobą swoim doświadczeniem. Powiedz o miesiączce najbliższym koleżankom - w krytycznej chwili pobiegną dla ciebie po podpaski albo podsuną środek przeciwbólowy. Koniecznie poinformuj panią od wf. Podczas miesiączki nie powinnaś forsownie ćwiczyć.

Co zrobić gdy o twojej miesiączce dowiedzą się osoby niepowołane, na przykład zdradzi cię plama na spodniach?

Nie przywiązywać do tego wagi i puścić to w niepamięć. Wszystkim ludziom zdarzają się wpadki: raz będzie to idiotyczna odpowiedź przy tablicy, drugi raz właśnie plama na spodniach. Dzisiaj wydaje ci się ona straszna i kompromitująca, ale jutro wszyscy o niej zapomną, a za kilka lat będziesz się z tego śmiać!

MITY O MIESIĄCZCE

NIE WIERZ, ŻE...

...Z pojawieniem się misiaczki nagle przytyjesz. Bzdura! Waga nie ma nic wspólnego z tym, czy się miesiączkuje, czy nie.

...Zbrzydniesz - popsuje ci się cera, włosy zaczną się przetłuszczać. Owszem, sporadycznie może zdarzyć się (nie musi), że na dzień - dwa przed menstruacją wyskoczy ci pryszcz lub dwa. Jeśli nie będziesz się nad nimi pastwić (drapać, wyciskać), zginą jak każda inna krostka. Nie ma mowy o zbrzydnięciu!

...Pierwsze miesiączki są bardzo bolesne lub ...pierwszego miesiączki są całkowicie bezbolesne. Mit! Przy miesiączce może trochę boleć brzuch czy głowa, ale to nie zależy od tego, czy miesiączka jest pierwsza, czy dwudziesta pierwsza. Lecz równie dobrze możesz nie mieć tych objawów, bo przy miesiączkowaniu nie ma żadnych reguł.

...Młode dziewczyny nie powinny łagodzić dolegliwości menstruacyjnych środkami przeciwbólowymi. Nieprawda! Nie powinny jedynie ich nadużywać, ale 1-2 tabletki, gdy boli, są jak najbardziej wskazane.

Już niedługo wyjaśnię wszystko, co wiąże się z fizyczną stroną miesiączki (skąd się bierze, czemu służy, jakie procesy zachodzą w każdym miesiączkującym organizmie, jak zachowywać higienę).

Źródło: Magazyn 13 - dodatek specjalny

1 komentarz:

  1. a mam takie pytanie: co robić jeśli miesiączka jest bardzo obfita ze codziennie musze prać bieliznę, piżamę i spodnie. tmaponów nie używam tylko podpaski Always Ultra i na noc
    help!

    OdpowiedzUsuń