-->

Przełamać tabu - kobieta Intymnie

Hej!
Ostatnio wzięłam udział w ciekawej akcji. Na postawie moich (oraz innych uczestniczek) powstał artykuł dotyczący higieny intymnej, która jest tak ważna dla nas kobiet. Zapraszam do czytania.~*~
Przełamać tabu


We współczesnym świecie wciąż istnieją tematy, które są dla nas wstydliwe i dlatego najchętniej pomijane. Są to tak zwane tematy tabu. Niektóre z nich są ignorowane, mimo że dotyczą naszego zdrowia.


Czy higiena intymna należy do tego rodzaju tematów?Zapytałyśmy o to pięć aktywnych pań, które prowadzą popularne blogi i podejmują odważne kobiece tematy.Odpowiadając na nasze pytania, znane blogerki przystąpiły tym samym do akcji „Kobieta – Intymnie”, której celem jest przełamanie tabu wokół higieny intymnej kobiet i związanych z nią problemów.Patronem akcji jest marka Vagisil Intima.

Co to jest tabu?
Słownik Języka Polskiego przedstawia 3 definicje pojęcia „tabu”. W religii ludów pierwotnych terminem tym określano „zakaz stykania się z pewnymi przedmiotami, osobami, zwierzętami lub dokonywania pewnych czynności, którego naruszenie miało powodować karę sił nad- naturalnych;też: przedmiot, osoba, zwierzę itp. objęte tym zakazem”. Kolejną z definicji tabu, jest „nietykalna świętość” oraz „to, o czym się nie mówi lub co jest zakazane”.

Czy wobec tego temat higieny intymnej kobiet, który jest tematem tabu w naszym społeczeństwie, jest objęty zakazem czy nietykalną świętością? Czy definicja, która sięga czasów pierwotnych,powinna być związana z tak delikatną sprawą, która nie tyczy się czasów pierwotnych, a współczesnych? Nie. Współczesne kobiety mają prawo do wiedzy, i powinny być w pełni świadome zagadnień dotyczących higieny intymnej, a także problemów, które się z nią wiążą. Oznacza to, iż mają pełne prawo na ten temat otwarcie dyskutować po to, by być jak najbardziej zaznajomione z tematem, który dotychczas był „nietykalny”.

Dlaczego higiena intymna jest tematem tabu?
Autorka bloga zona-meza.blog.pl, pisze, iż ciężko jest wskazać jedną, konkretną przyczynę takiego zjawiska. Twierdzi, że pierwsze skojarzenie jakie się nasuwa, to wstyd – ogólnie pojęty, wpajany od dziecka, który trwale związany jest z tematyką intymności.
Czy naprawdę mamy się czego wstydzić? Wszystkie Panie, które wzięły udział w naszej akcji, zgadzają się, że żeńska część populacji temat ten pomija, bądź jak dostrzegają blogerki, odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące sfery intymnej szukamy anonimowo, np. na forum w sieci.
Jak zauważa Karolina, autorka bloga almost-abstraction.blog.onet.pl, bardzo często ze swoi- mi problemami czujemy się odosobnione, a rozmowa o nich może sprawić, że poczujemy się jeszcze gorzej. Gdyby jednak temat higieny intymnej był poruszany w sposób otwarty, kobiety mogłyby wiele zyskać, pomagając sobie nawzajem – tłumaczy.
Założycielka bloga zona-meza.blog.pl dostrzega, że podobnie jak higiena intymna, tematem tabu są również choroby okolic intymnych, o przyczynach których niewiele się mówi lub mówi się nie do tych osób, które faktycznie tej wiedzy potrzebują. Wiedza ta, choć może się wydawać powszechnie dostępną, nie dociera w rzeczywistości do środowisk, do których z uwagi na niski poziom świadomości zdrowotnej powinna dotrzeć w pierwszej kolejności. Wiele chorób okolic intymnych (np. grzybica) ma swoje podłoże właśnie w niewłaściwej pielęgnacji lub też w pielęgnacji niewłaściwie pojmowanej – wyjaśnia.Tabu, a właściwa pielęgnacja

Aby uniknąć dolegliwości wynikających z naszej niewiedzy należy przełamywać tabu i ot- warcie dyskutować o sferze intymnej. Nie każda kobieta wie, że właściwa pielęgnacja może uratować nas od wielu schorzeń czy przykrych sytuacji. Jeśli chcemy uniknąć takich problemów, nie unikajmy tego tematu.
Jak twierdzi Gosia, prowadząca bloga gosi-pragnienia.blog.onet.pl ,nie wystarczy podmywać się wodą i mydłem. Zwykłe mydło jest wręcz niewskazane, ponieważ ma nieodpowiednie pH – zwraca uwagę Blogerka. Preparaty stosowane do higieny intymnej powinny być przyjazne kobiecie – zaznacza Ann, pisząca bloga abcun.blog.onet.pl – i dodaje, że oznacza to m.in., iż nie powinny zaburzać naturalnego PH kobiecych stref intymnych. Dlatego tak ważnym elementem, którego w składzie płynu do higieny intymnej nie powinno zabraknąć, jak podkreśla Ania - autorka blogauczucia-i-refleksje.blog.onet.pl – jest kwas mlekowy. To on pozwala utrzymać zrównoważony poziom pH i zabezpiecza naturalną florę bakteryjną skóry.
Stąd nasuwa nam się wniosek, że ważnym elementem intymnej pielęgnacji jest przede wszystkim płyn nie zawierający mydła, o zbilansowanym pH, który posiada w swym składzie, m.in. kwas mlekowy. Taki płyn pozwala na mycie i odświeżanie najbardziej delikatnych partii skóry kobiet bez podrażnień.


Higiena intymna delikatna jak pióro

Karolina, autorka bloga almost-abstraction.blog.onet.pl, porównuje higienę intymną do pióra, które cechuje wielka delikatność. Podkreśla, że zła pielęgnacja, czy też zaniedbanie może prowadzić do bardzo wstydliwych i bolesnych problemów, które z kolei nierzadko mogą doprowadzić do poważnych chorób.
Warto wiedzieć, iż codzienne upławy to mechanizm samooczyszczania, jednak nadmierna wilgotność może spowodować świąd i nieprzyjemny zapach. Każda kobieta ma swój niepowtarzalny zapach, ale jeśli jest intensywny i nieprzyjemny, może być oznaką infekcji, a wtedy konsultacja lekarza ginekologa jest konieczna. Płyn do higieny intymnej może pomóc w utrzymaniu czystości i uczuciu świeżości, bowiem łagodnie usuwa nadmierną wilgotność i nieprzyjemny zapach. Nie powinnyśmy jednak zapominać, że jeśli mimo prawidłowej higieny przez dłuższy czas dokucza nam świąd, należy sprawdzić co jest jego przyczyną i skontaktować się z lekarzem.

Jednak nie tylko nieprawidłowa higiena prowadzi do tego typu problemów. Dieta, stres, reakcje alergiczne na środki chemiczne, leki, a nawet pogoda mogą wpływać na tę delikatną okolicę kobiecego ciała. Zgubne w skutkach może być także noszenie obcisłej bielizny, która zatrzymuje wilgoć, lub też noszenie bielizny z materiałów syntetycznych, które uniemożliwiają skórze oddychanie. Niektóre z objawów problemów intymnych to: uczucie świądu połączone z pieczeniem, zaczerwienienie, stan zapalny lub nieprawidłowa wydzielina.
Istnieje wiele infekcji, podczas których mogą się pojawić świąd czy zaczerwienienie. Jedną z najczęstszych infekcji okolic intymnych jest waginoza bakteryjna, zwana również bakteryjnym zapaleniem pochwy. Jej główną przyczyną są zaburzenia w obrębie mikroflory bakteryjnej pochwy, między innymi brak pochwowych pałeczek kwasu mlekowego odpowiedzialnych za odpowiednie pH (3,8–4,2), co może być spowodowane m.in. przez nieprawidłową higienę osobistą.
Dlatego też przypominamy, jak ważne jest stosowanie płynu do okolic intymnych, który po- siada w swym składzie kwas mlekowy. Jak podsumowuje autorka bloga zona-meza.blog. onet.pl: „dobre preparaty powinny nie tylko skutecznie oczyszczać skórę, ale także, dzięki odpowiedniemu pH i zawartości bakterii kwasu mlekowego, zabezpieczać jej naturalną florę bakteryjną”.
Aby chronić skórę w okolicach intymnych w ciągu dnia, warto mieć przy sobie łagodzące chusteczki do higieny intymnej. Dobrze, gdy każda chusteczka jest osobno zapakowana – wtedy zawsze możemy mieć jedną czy dwie przy sobie bez potrzeby noszenia całego opakowania. Używanie chusteczek w ciągu dnia zapewni nam uczucie świeżości i komfortu, np. w szkole czy w pracy.


Koniec tabu!

Ogłaszamy zatem, że czasy, kiedy problematyka związana z higieną intymną należała do sfery tabu, minęły! Świadczy o tym zaangażowanie naszych blogerek, które biorąc udział w akcji, pokazały jak ważna jest higiena intymna. To właśnie świadomość swojego ciała i najintymniejszych jego sfer, sprawia, że czujemy się mądre, piękne i wartościowe. Dziś każda z nas jest świadomą kobietą, która chce i potrzebuje wiedzy o pielęgnacji sfery intymnej. W tym może pomóc nam Karta Zdrowia Kobiety.


Czym jest „Karta Zdrowia Kobiety”?

Nie o wszystkim możemy porozmawiać z przyjaciółką, czy z mamą, bowiem w niektórych przypadkach niezbędna jest fachowa wiedza. Taką wiedzę na temat higieny intymnej dostarczy nam lekarz ginekolog. Nie każda z nas pamięta termin wystąpienia miesiączki, jej długości, obfitości, czy też datę ostatniego badania cytologicznego, a wiedza ta niezwykle pomaga przy wizycie u lekarza ginekologa. Im lepiej znamy swoją sferę intymną, tym lepszą pomoc uzyskamy od lekarza.

Dlatego polecamy wszystkim czytelniczkom Kartę Zdrowia Kobiety, stworzoną przez Vagisil Intima, która pomoże uporządkować wiedzę o swojej sferze intymnej.


Jak oceniła jedna z naszych blogerek Gosia, autorka bloga gosi-pragnienia.blog.onet.pl Karta Zdrowia Kobiety jest wspaniałą i bardzo użyteczną nowością - pomocną przy zaplanowaniu wizyt ginekologicznych, zakupie środków higienicznych, zaznaczaniu dat menstruacji. To tylko niektóre z jej zalet – zaznacza.

Dlatego sprawdź sama i już od dziś kontroluj swoje zdrowie intymne!

Dziękujemy Gosi, Ann, Karolinie, Ani i autorce bloga zona-meza.blog.pl za wzięcie udziału w akcji „Kobieta-Intymnie” oraz marce za merytoryczne wsparcie i patronat nad akcją

3 komentarze:

 1. prawidlowa depilacja miejsc intymnych

  Najlepsze produkty z Nowego Yorku Farby do stylizacji i koloryzacji miejsc intymnych
  Kremy do depilacji okolic bikini i twarzy Sprawdzone produkty od Betty Beauty
  Pielegnacja okolic bikini bez podraznien.

  OdpowiedzUsuń
 2. Terrific article! This is the kind of info that are supposed to be shared across the net.
  Disgrace on Google for no longer positioning this post upper!
  Come on over and consult with my website . Thanks =)

  Here is my blog :: construction

  OdpowiedzUsuń
 3. Great poѕt! We will be linκing
  to this gгeat aгtiсle on ouг site.
  Keep up the good wrіting.

  Alsо visіt my blоg ροѕt: événements pour les entreprises

  OdpowiedzUsuń