-->

Trądzik - fakty i mity

Hej!
Zastanawialiście się kiedyś, czy dobrze dbacie o swoją skórę? Czy stosowaliście się do jakichś porad, a trądzik nie znikał a co więcej stan skóry się pogarszał?
Na dzisiaj kilka faktów i mitów, o których dowiedziałam się podczas Eventu.~*~


Czy trądzik jest chorobą alergiczną?

Trądzik nie jest reakcją alergiczną na konkretne jedzenie czy bodźce zewnętrzne. Choroby alergiczne mają różne charakterystyczne objawy,pozwalające stosunkowo łatwo je rozpoznać.

Czy trądzik jest zaraźliwy?

Trądzik nie jest chorobą zakaźną. Mimo iż powodują go bakterie, w żaden sposób nie można się nimi zarazić.

Czy niedostateczna higiena może być przyczyną trądziku?

Trądzik nie jest oznaką zaniedbań higienicznych ciała.Wprost przeciwnie: zbyt częste oczyszczanie skóry intensywnie działającymi produktami oczyszczającymi może spowodować jeszcze większe podrażnienia.Niemniej jednak, należy pamiętać, aby dwa razy dziennie oczyszczać skórę łagodnym, niewysuszającym jej płynem do mycia twarzy, aby usunąć ze skóry nadmiar sebum, pot i martwe komórki. Zawsze należy również unikać dotykania palcami okolic, w których występują objawy trądziku.

Czy niewłaściwe odżywianie jest przyczyną trądziku?

Od jakiegoś czasu wiadomo, że dieta zbyt bogata w węglowodany (czyli zawierająca dużą ilość cukru i białej mąki), oraz spożywanie nadmiernych ilości krowiego mleka ma związek z występowaniem trądziku. Dlatego ważne jest, aby przyjrzeć się swojej diecie, szczególnie w przypadku braku poprawy mimo leczenia przeciwtrądzikowego.

Czy słońce pomaga w walce z trądzikiem?

Słoneczne promieniowanie UV działa stymulująco na komórki i prowadzi do zwiększonej produkcji sebum oraz czopowanie się ujść mieszków włosowo-łojowych, powodując tym samym nasilenie istniejącego trądziku. Ponadto,wiele leków przeciwtrądzikowych zwiększa wrażliwość skóry na światło. Dlatego z kąpieli słonecznych należy korzystać z umiarem, stosując odpowiednią ochronę.

Jak bardzo szkodliwe dla skóry jest palenie papierosów?

Palenie papierosów zdaje się być zarówno jednym z czynników powodujących powstawanie, jak i nasilających trądzik: u podłoża tej zależności leży efekt hiperkeratotyczny. Nikotyna jest agonistą acetylocholiny(Ach), a stymulacja receptorów Ach prowadzi do intensywnej proliferacji keratynocytów.

Czy można wyciskać pryszcze?

Oprzyj się pokusie i staraj się nie wyciskać pryszczy.Wyciskanie może uszkodzić skórę, sprzyja stanom zapalnym i tworzeniu się blizn.Lepiej zwrócić się do dyplomowanej kosmetyczki, która profesjonalnie oczyści skórę. Zasięgnij porady lekarza i dowiedz się, jak często możesz korzystać z profesjonalnego oczyszczania skóry.

Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają w walce z trądzikiem?

Jako że trądzik wiąże się z brakiem równowagi hormonalnej i zwiększoną wrażliwością gruczołów łojowych na działanie hormonów, zażywanie przez kobiety pigułek antykoncepcyjnych zawierających składniki antyandrogenowe może być celowe.

Co pomaga na trądzik noworodkowy?

Ta forma trądziku występuje w pierwszych tygodniach po narodzeniu i znana jest pod nazwą acneneonatorum. Przyczyną jego występowania są hormony męskie matki lub zarodka, stymulujące prawdopodobnie powiększanie się gruczołów łojowych. Acne neonatorum dotyka przede wszystkim twarzy i znamionują go wszystkie zmiany skórne charakterystyczne dla trądziku pospolitego. Ta forma trądziku ustępuje po kilku tygodniach, bez konieczności leczenia. Należy unikać "domowych sposobów leczenia", a w razie konieczności zwrócić się o poradę do lekarza pediatry.
  
Jak mogę uniknąć pryszczy po goleniu?

Codzienne usuwanie powierzchownych warstw skóry może spowodować mikrouszkodzenia. W konsekwencji, nie do końca wykształcone jeszcze komórki skórne wchodzą w kontakt z czynnikami środowiskowymi. Po goleniu, skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia i infekcje. Dziewczyny, to również się tyczy golenia pach czy nóg!

Czy moja skóra z niedoskonałościami wymaga specjalnej ochrony przeciwsłonecznej?

Wbrew powszechnie panującej opinii, promieniowanie UV najczęściej nie powoduje poprawy stanu skóry , ale jego pogorszenie. Dlatego osoby cierpiące z powodu  niedoskonałości lub zmian trądzikowych powinny wybierać ochronę przeciwsłoneczną odpowiednią również dla ich typu skóry, np. specjalne produkty z linii Eucerin SunProtection.

Jak można zlikwidować trądzik na plecach?

Objawy trądziku na plecach leczy się dokładnie tak samo jak trądzik na twarzy.Najlepiej poprosić kogoś o pomoc w aplikacji przepisanego leku.

Czy trądzik się dziedziczy?

Tak.W przypadku trądziku, predyspozycje genetyczne odgrywają istotną rolę. Jeżeli w wieku dojrzewania trądzik dotknął oboje rodziców, bardzo prawdopodobne jest, że pojawi się on również u ich dzieci.

Czy powinienem/powinnam zasięgnąć porady dermatologa, jeśli mam skórę z niedoskonałościami?

Nawet w przypadku skóry z niedoskonałościami warto zasięgnąć porady lekarza dermatologa. Podejmie on(a) decyzję o wskazanym sposobie podejścia do problemu,a w razie potrzeby może polecić odpowiednie produkty pielęgnujące i poprawiające stan skóry.

Co mogę poradzić na zaczerwienienia skóry?

Zaczerwienienie może być oznaką stanu zapalnego skóry, dlatego odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne powinny zawierać również przeciwzapalne składniki aktywne, takie jak licocalchone A. Ewentualnie, lekarz dermatolog może zapisać odpowiedni lek.

Czy mając trądzik powinienem/powinnam unikać produktów nabiałowych po polsku chyba lepiej nabiału?

Tak.Od jakiegoś czasu wiadomo, że dieta zbyt bogata w węglowodany (czyli zawierająca dużą ilość cukru i białej mąki), oraz spożywanie nadmiernych ilości krowiego mleka może nasilić trądzik. Dlatego ważne jest, aby zastanowić się nad swoją dietą, szczególnie w przypadku doświadczania uporczywych symptomów w trakcie terapii przeciwtrądzikowej.

Na czym polega farmakologiczne leczenie trądziku?

Kiedy lekarz dermatolog postawi diagnozę, pacjent otrzymuje receptę na odpowiedni lek skutecznie leczący trądzik. Przy dobieraniu leków bierze się pod uwagę następujące aspekty: produkcja sebum i rogowacenie ujść mieszków włosowych wymagają normalizacji; konieczne jest również zwalczenie bakterii wywołujących trądzik, co spowoduje ustąpienie stanu zapalnego. Dermatolog stwierdza, czy dominującym czynnikiem jest zwiększona produkcja sebum, zakłócenia w zakresie złuszczania komórek, czy też procesy zapalne. W zależności od indywidualnego stanu skóry, lekarz dermatolog przepisuje pojedynczy lek (do stosowania miejscowego lub doustnie), lub dwa różne leki działające w połączeniu, aby odnieść się do wszystkich czynników będących u danej osoby przyczyną trądziku.

Co mogę poradzić na pryszcze pod powierzchnią skóry?

W żadnym przypadku nie powinieneś/powinnaś próbować zaradzić im sam(a). Skonsultuj się z lekarzem specjalistą, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Czy mogę zapobiec powstawaniu pryszczy,kiedy czuję, że zaczynają się budować?

Nie,ponieważ w skórze rozwinęły się już objawy trądziku. Pomocne może jednak okazać się wspomaganie procesu leczenia poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych i oczyszczających, lub za pomocą kuracji farmakologicznej przepisanej przez Twojego lekarza dermatologa.

6 komentarzy:

 1. Dobrze znam ten kłopot:p Na razie leczę się Tetralysalem. Ale spożywam bardzo dużo białka, wiem,że tutaj też tkwi problem,próbuję zmiejszyc jego ilośc;p

  OdpowiedzUsuń
 2. okres dojrzewania przeszłam łagodnie, dopiero po 30-stce mnie wysypało ;/ obserwuje i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję że taki problem mnie nie dotknie, ale zawsze warto wiedzieć jak się przed tym ochronić.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja mam 26lat i tradzik od 6 przeczytalem wiecej na ten temat niz nie jeden ksiazek w swoim zyciu ... jednym cos pomaga innym nie i tak w kulko glowa boli zwatpilem juz we wszystko 6lat to jak wyrok konca nie widac znam ten bol zaluje ze sie urodzilem mam poswiecic cala mlodosc zeby to zwalczyc to co mi z zycia zostani starosc?

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziedziczne, nie dziedziczne.. Moi rodzice nie mieli nigdy trądziku, a ja się już z nim męczę od 4 lat.. Najlepszy sposób na stopniowe zwalczanie to pójście do naprawdę dobrego dermatologa...

  OdpowiedzUsuń
 6. Według mnie najważniejsza jest dieta. Nabiał szkodzi i nie tylko, również przeróżne niepotrzebne dodatki do żywności, jak barwniki, konserwanty i takie tam, ja już sobie jakoś radzę z problemem, zamiast wysuszać nawilżam skórę, stosuję też sporo naturalnych (!) maseczek do twarzy, takowe spotkałam ostatnio w Biedronce, z Bielendy nie są takie stuprocentowo naturalne jak piszą, ale też dobre. Radzę też nie wyciskać, ja czasem i tak to robię, bo normalnie mnie denerwują taki zmiany, ale staram się tego nie robić, bardzo się staram i w miarę mi wychodzi. Poza tym codziennie przecieram sobie twarz plastrami ogórka i plasterkiem cytryny, to mi chyba najbardziej pomaga.
  Jedyną rzeczą z jaką sobie nie radzę to zmiany ropne, które czasem przy myciu same pękają, a później leci sporo krwi, co trudno zatamować... Ale nie wiem dlaczego tak jest. Poza tym teraz muszę sobie radzić też z bliznami, a to też nie jest łatwe zadanie, chociaż ich stan też się trochę polepszył, na dzień stosuję krem z Bielendy, a na noc Noscar i jestem w miarę zadowolona, poza tym wspomniana cytryna pomaga też z bliznami i przebarwieniami.

  OdpowiedzUsuń