-->

Zdrowe odżywianie - owoce i warzywa.

Hey!

***

Marchewka

"przemywa" naczynia krwionośne, reguluje pracę żołądka, utrzymuje w zdrowiu wątrobę. No i oczywiście wyostrza wzrok. Co sprawia, że marchewka jest dobra na wszystko? Karoten, czyli prowitamina A. Marchewka ma tej witaminy sporo. Wystarczy 10 dag marchewki, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę A. Ponadto marchewka ma dużo witaminy B1, B2, PP, KK. Ma też sporo wapnia, potasu, żelaza, miedzi, fosforu, a nawet jodu. Dzięki tym składnikom marchewka nie tylko daje zdrowie, ale i urodę.

Jabłko

często się mówi, że spożywanie dwóch jabłek dziennie pozwala zachować zdrowie. I jest w tym bardzo dużo racji. Jabłka to kopalnia witamin, błonnika i innych substancji odżywczych wzmacniających układ odpornościowy. Są skarbnicą węglowodanów prostych, które bardzo szybko przenikają do krwi i stanowią zastrzyk energii dla zmęczonego ustroju. W owocach tych występuje unikalna kombinacja witamin C i P oraz magnezu, które uelastyczniają oraz uszczelniają naczynia krwionośne.

Pomidor

zawiera likopen, który pobudza odnowę naskórka, przyspiesza syntezę kolagenu i chroni skórę przed atakiem wolnych rodników. Krótko mówiąc - odmładza. Pomidor jest źródłem witaminy C oraz E. Występuje w nim również przyspieszający opalanie beta-karoten. Wyciąg z pomidora znajdziemy także w niektórych nutrikosmetykach, czyli preparatach w tabletkach, które wzmacniają skórę od wewnątrz (np. Inneov Fermete). Dodaje się go też do kosmetyków.

Sałata

zawiera niewielkie ilości witamin – prowitaminę A, witaminy E, B1, B2, PP i C, dość dużo związków mineralnych – sole wapnia, potasu, żelaza i jodu oraz kwasy organiczne. Reguluje pracę przewodu pokarmowego, przeciwdziała zaparciom.

Brokuły

bardzo bogate w witaminy A, C, B1, B2, PP i sole mineralne (wapnia, fosforu, magnezu, siarki, potasu), zawierają więcej białka niż kalafiory. Są mało smaczne, ale bardzo zdrowe i dobrze działają na urodę i zdrowie organizmu.

Owoce sezonowe

Są idealnym elementem odżywiania! Niestety są tzw. sezonowe, czyli rosną w danym okresie. Dostarczają dużo węglowodanów i protein niezbędnych do codziennego odżywiania.

Wszystkie te owoce i warzywa są dodatkiem do codziennej diety. Najlepiej należy je jeść jako przekąskę lub ,,podwieczorek" zamiast słodyczy. Oczywiście wszystkie owoce i warzywa są polecane jak najbardziej do spożywania. Ja wymieniłam tylko niektóre z nich, te najważniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz