-->

Miesiączka - prawdy i mityHej!
W ciągu życia mamy ją około pięciuset razy. Znaczy to, że trwa blisko siedem lat. Powinniśmy być ekspertkami w sprawie menstruacji, a wiele z nas wierzy w bajki, zamiast poznawać fakty. Opinie na temat miesiączki kobiety przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Rzadko której przychodzi do głowy, aby zapytać lekarza, czy prawdziwe są informacje usłyszane z ust babci.Zrobiliśmy to w Waszym imieniu.


***

W czasie miesiączki nie wolno zażywać gorących kąpieli.

PRAWDA Kąpać wprawdzie się nie należy, ale myć - koniecznie! Odpoczynek w wannie z gorącą wodą jest niewskazany, bo ciepło powoduje rozszerzenie naczyń, nasila też krwawienie, obniża ciśnienie tętnicze, osłabia i może pogorszyć samopoczucie. Poza tym w tych dniach jesteśmy bardziej podatne na wszelkie infekcje i zakażenia. Dlatego też lepiej zrezygnować z kąpieli w jeziorze lub basenie. Pod koniec miesiączki można założyć tampon i trochę popływać, ale po wyjściu z wody należy jak najszybciej go wymienić. W okresie krwawienia lepiej brać prysznic.Intymne okolice trzeba myć przynajmniej rano i wieczorem, a najlepiej także w ciągu dnia. Nie wolno stosować irygacji ani zwykłych mydeł(zasadowy odczyn osłabia naturalną odporność przed zakażeniami).Najlepsze są żele o lekko kwaśnym pH (poniżej 7) lub łagodne płyny do higieny intymnej.


Podczas menstruacji nie należy ćwiczyć.


NIEPRAWDA Lepiej jednak zrezygnować ze sportów siłowych i wymagających bardzo dużego wysiłku, ponieważ podczas wykonywania takich ćwiczeń może nasilić się krwawienie. Jeśli kobieta dobrze się czuje, może bez przeszkód uprawiać gimnastykę. Ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, ma bardzo korzystny wpływ na samopoczucie.


W czasie miesiączki nie wolno stosować środków przeciwbólowych.NIEPRAWDA Zwłaszcza że na początku menstruacji boli nie tylko brzuch, ale również głowa i piersi. Można zastosować środki działające przeciwbólowo (np.apap, codipar, panadol, pyralginum), przeciwbólowo i przeciwzapalnie(np. nurofen, ibuprom) lub rozkurczowo (vegantalgin, no-spa). Lepiej jednak nie przyjmować aspiryny, gdyż może nasilić krwawienie.


W czasie okresu nie wolno się kochać.


NIEPRAWDA To zależy jedynie od upodobań partnerów. Trzeba tylko pamiętać, że w czasie miesiączki łatwiej może dojść do zakażenia, dlatego niezwykle istotna jest troska o higienę. Przed stosunkiem oboje partnerzy powinni wziąć prysznic. Warto też zastosować prezerwatywę.


Podpaski mogą powodować podrażnienia skóry.PRAWDA Producenci oferują coraz doskonalsze modele podpasek: cieńsze, bardziej chłonne. Niestety, produkowane są one z użyciem różnych związków chemicznych, które mogą wywoływać pieczenie, swędzenie, lub nawet wysypkę. Nowoczesne podpaski mają tę przewagę nad zwykłymi, że wchłaniana przez nie wydzielina (pożywka dla bakterii) jest oddzielona od ciała specjalną siateczką lub powłoką.


Używanie tamponów jest niebezpieczne.NIEPRAWDA Chociaż należy zachować rozsądek. Tampony są przydatne zwłaszcza w podróży i na wakacjach - używając ich, można uprawiać sport i pływać.Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad: zmieniać je przynajmniej co 4-6godzin, dobrać rozmiar do obfitości krwawienia, nie stosować na noc,nie używać uszkodzonych, myć ręce przed każdym założeniem. Niewłaściwe stosowanie tego opatrunku może być przyczyną zespoły wstrząsu toksycznego. Na szczęście występuje on bardzo rzadko. Jeśli po użyciu tamponu źle się poczujesz (wystąpi gorączka, nudności, dreszcze), usuń go i zgłoś się do lekarza.


Podczas menstruacji nie warto chodzić do fryzjera.NIEPRAWDA Przekonanie, że podczas miesiączki włosy nie chcą się układać, jest najczęściej efektem gorszego samopoczucia i krytycznej samooceny.Czasem jednak zmiany hormonalne powodują większe wydzielanie łoju, co może sprawić, że włosy po farbowaniu czy trwałej nie wyglądają najlepiej.


W czasie okresu warto zmienić dietę.


PRAWDA Wpłynie to na złagodzenie dolegliwości. Lepiej ograniczyć spożywanie soli, wzdymających potraw, kawy, mocnej herbaty i zrezygnować zalkoholu (nasila krwawienie). Samopoczucie poprawi posiłek z węglowodanami (np. kasza, makaron) lub kawałek czekolady. Straty żelaza uzupełni grillowana pierś kurczaka.


Podczas trudnych dni nie można chodzić do dentysty.NIEPRAWDA O zęby trzeba dbać bez względu na fazę cyklu miesięcznego. Bardziej wrażliwe panie powinny jednak poczekać z poważnymi zabiegami kilka dni- w czasie menstruacji zwiększa się wrażliwość na ból.


W czasie miesiączki nie można zajść w ciążę.NIEPRAWDA Może to się zdarzyć kobietom z cyklem krótszym niż 20-22 dni. Wówczas uwolnienie komórki jajowej następuje w ostatnich dniach miesiączki.Możliwość zajścia w ciążę podczas okresu rośnie także wtedy, gdy zbliżeniu towarzyszą silne emocje, zarówno przyjemne (np. duże podniecenie), jak i dramatyczne (np. gwałt).


Brak miesiączki zawsze oznacza ciążę.NIEPRAWDA Chociaż jest to bardzo prawdopodobne wytłumaczenie. Opóźnienie okresu może być spowodowane także stresem, chorobą, nadmiernym wysiłkiem lub zaprzestaniem stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Zatrzymanie powodują też drakońskie diety, głodówki, zaburzenia hormonalne. Jeśli opóźnienie trwa 10-14 dni albo powtarza się w kolejnym cyklu, trzeba iść do lekarza.


Obfite miesiączki mogą spowodować anemię.PRAWDA Zdarza się to dość rzadko. W czasie miesiączki tracimy ok. 100 ml krwi.Zdrowy organizm radzi sobie z tym deficytem. Jednak gdy miesiączki są obfite, kobiecie grozi niedobór żelaza, co może prowadzić do niedokrwistości.


Tamponów nie mogą stosować dziewice.
NIEPRAWDA Błona dziewicza nie przesłania całkowicie kanału pochwy, tylko okala jego ujście, a u większych dziewcząt jest elastyczna. Tampon mini na pewno jej nie uszkodzi. Przed pierwszym użyciem trzeba przeczytać dołączoną do opakowania informację. Początkowo założenie tamponu może być trudne, zwłaszcza gdy dziewczyna, obawiając się bólu, napina mięśnie. Jeśli po założeniu odczuwa się dyskomfort, tampon najprawdopodobniej został zbyt płytko wsunięty. Niektóre kobiety wolą uczyć się tej czynności przy użyciu tamponu z aplikatorem.

(Źródło: Kobieta Intymna)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz