-->

Style - grunge

Hej!

~*~Grunge – styl w muzyce rockowej powstały w drugiej połowie lat 80. w USA, charakteryzujący się dość ostrym, agresywnym brzmieniem, ale zdecydowanie różnym od heavy metalu, bardziej zbliżonym do brzmienia "tradycyjnego" rocka lat 60., odrzuceniem i pogardą dla typowego sztafażu scenicznego muzyków rockowych lat 80., sztucznych brzmień elektronicznych oraz większym zwróceniem uwagi na przekaz, jaki niesie tekst.

Osobowość

Grunge charakteryzuje się dość ponurym nastrojem, często naładowanym złością, frustracją, goryczą i ostrą negacją rzeczywistości. Charakterystyczne dla tego stylu są też klimaty autodestrukcji i nienawiści do samego siebie. Skłonności te są czasami wyrażane w tekstach i muzyce pełnej agresji, buntu i ostrych brzmień, czasem wręcz przeciwnie w formie powolnych, naładowanych rezygnacją i zniechęceniem ballad "psychodelicznych". Są to zatem ludzie nadal poszukujący siebie, chcący wyrazić swoją frustrację spowodowaną niemocą i blokadą wewnętrzną.


Moda

Z grunge'em jest też związana swoista moda. W "klasycznym" wariancie cechuje się ona noszeniem starych, spranych jeansów (szczególnie czarnych), za dużych, bardzo luźnych flanelowych koszul z podwiniętymi rękawami, zwykłych trampek czy Martensów, długich włosów, małych kolczyków w uszach i charakterystycznych, małych, spiczastych bródek. "Nieklasycznie" spoglądając na styl grunge są to przede wszystkim szerokie ubrania uszczuplane np. leginsami. Dodatki to np. czapki czy toporne buty. Ich paleta kolorów to w większości czarny, biały, szary we wszystkich odcieniach i ciemne warianty stonowanych kolorów.

3 komentarze:

 1. Ja jestem Grunge`em i sądzę,że opis jest w miarę ok.Tylko,że bycie Grunge,to nie tylko muzyka.Poglądy także mają dużo do gadania.Moje poglądy są anarchopacyfistyczne i sądzę,że styl ubierania który tu opisałaś jest bardzo zbliżony do tego co ,,nam-jako społeczności" się podoba. Nukke

  OdpowiedzUsuń
 2. Też jestem Grunge, jak miło. Cały opis jest właściwie w miarę
  okej ale jest to wszystko opisywane jak jakiś stereotyp. Nie do
  wszystkiego trzeba się stosować, a zdjęcie jest tak sobie przybliżone
  do mody. Eśka

  OdpowiedzUsuń
 3. Grunge się nie jest ( jak można być muzyką )grunge się czuję :

  OdpowiedzUsuń