-->

Ćwiczenia wytrzymałościowe na lato

 Hej!
Ostatnio zastanawiałam się o czym by tutaj napisać aby Was zainteresować. No cóż zbliża się lato i chyba każda z nas chciałaby dobrze wyglądać w bikini i właśnie stąd ten temat. Mam nadzieję, że notka okaże się pomocna, zachęcam do czytania i komentowania! :)


~*~

Pewnie wiele z was zastanawia się co zrobić z zimowym tłuszczykiem. Jako, że czasu jest niewiele i zależy nam na szybkich efektach moim zdaniem najlepsze będą do osiągnięcia tego celu treningi wytrzymałościowe. 


Czym są treningi wytrzymałościowe?

Wytrzymałość jest to zdolność organizmu do długotrwałego wysiłku. Jej podstawę stanowi przede wszystkim przystosowanie organizmu do występujących w ćwiczeniach zwiększonych zadań dla układów krążenia i oddychania. 
Ćwiczenia wytrzymałościowe są także inaczej nazywane ćwiczeniami aerobowymi. Ćwiczenia aerobowe (tlenowe) to taki rodzaj aktywności, która przyspiesza oddech i bicie serca dzięki czemu do mięśni i narządów ciała dociera więcej utlenionej krwi. Serce i płuca osoby wykonującej taką aktywność współpracują przy dostarczaniu tlenu do organizmu. Ćwiczenia aerobowe zmuszając płuca i serce do cięższej pracy, wzmacniają je i poprawiają ich kondycję. 
Wysiłek aerobikowy to między innymi - spacerowanie, praca w ogródku, sprzątanie na podwórku, chodzenie po górach, jeżdżenie na rowerze, pływanie, jogging, tenis pojedynczy, koszykówka, jazda na biegówkach. Typowy okres ćwiczeń trwa od 20 do 60 minut. W momencie, kiedy zaczynasz ćwiczyć twój metabolizm gwałtownie wzrasta o ok. 20 krotnie względem stanu spoczynku. Jest to bardzo korzystna zmiana, jeśli powtarzana jest w sposób regularny. Zdolność mięśni do wytwarzania tej energii zależy od stałej dostawy tlenu. 

Spędzając trzy godziny tygodniowo na jakiś ćwiczeniach typu aerobowego wzmacniasz swoje serce, następuje wzrost jego wydajności oraz zdolności mięśni do wykorzystywania tlenu. 
Inne korzyści sportów aerobowych to:
 • znaczące zmniejszenie ryzyka zawału serca, czy rozwoju choroby wieńcowej; 
 • poprawa profilu cholesterolu (co również pomaga w obniżaniu ryzyka choroby wieńcowej); 
 • poprzez wywierany nacisk na kości, pomoc w utrzymaniu i wzroście siły kostnej; zwiększanie klasy związków chemicznych w mózgu (tzw. neurotransmiterów), które mogą spowolnić utratę pamięci krótkotrwałej; 
 • poprawa twojej zdolności do wykonywania więcej niż jednego zadania za jednym razem; zwiększanie wytrzymałości o jedną trzecią, a nawet więcej; 
 • poprawa przepływu krwi do kończyn i innych narządów. 
I to jeszcze nie wszystko. Regularne ćwiczenia aerobowe są jednym z najskuteczniejszych narzędzi w obniżaniu ciśnienia krwi oraz zmniejszaniu ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.
(źródło: http://mediweb.pl/sport)


Zajęcia wytrzymałościowe, zwane są też cardio, gdyż - oprócz kondycji fizycznej - są nastawione na poprawę pracy serca i całego układu krążenia. Określane są także mianem aerobowych, gdyż wspomagają spalanie kalorii. Zajęcia polecane są dla zaawansowanych, ze względu na często skomplikowaną choreografię i tempo.

Należą do nich:

- HILO - to intensywne zajęcia o skomplikowanym układzie choreograficznym, łączące taniec z podskokami. Wstępem do nich jest zazwyczaj HILO INTRO, na których uczysz się samych kroków. Czyli inaczej takie ćwiczenia można określić mianem aerobiku. Spróbujcie podejrzeć kilka ćwiczeń na YouTube, słuchawki z muzyką do uszu i do dzieła!

- SPINNING - to forma treningu z wykorzystaniem roweru stacjonarnego, której celem jest dotlenienie organizmu poprzez naukę świadomego oddychania w czasie ćwiczenia oraz poprawa krążenia i wydolności serca. Wystarczy także odkurzyć swój stary dobry rower i wybrać się na dwugodzinną przejażdżkę. Pamiętaj tylko aby co pół godziny zmieniać tępo. Przez pierwszą część jedź normalnym tempem spacerowym, po tym czasie znacznie przyśpiesz na około piętnaście minut i potem znów zwolnij na pół godziny. Taki trening zapewni Ci szybsze spalanie tkanki tłuszczowej


- STEP - zajęcia choreograficzne z użyciem jednego lub dwóch stopni o regulowanej wysokości, idealne dla tych, którzy lubią rytmiczny ruch. Ćwiczenia te mają na celu redukcję tkanki tłuszczowej i zwiększenie wytrzymałości organizmu. Pracują głównie mięśnie łydek, ud i pośladków. Lubisz step? Zapisz się na zajęcia, albo poszukaj domowych lekcji w internecie.

- FAT BURNING (spalanie tłuszczu) - to coś dla osób lubiących tańczyć, bo są to zajęcia taneczne o mniej lub bardziej rozbudowanej choreografii. Atrakcyjność tych zajęć zależy w dużym stopniu od inwencji trenera. Ćwiczenia wykonywane w stałym tempie, dla uzyskania odpowiedniego poziomu tętna, by uzyskać optymalne spalanie tkanki tłuszczowej. Efektem jest podniesienie ogólnej kondycji fizycznej organizmu i polepszenie koordynacji ruchowe. Takie płatne zajęcia możesz także wykonywać w domu, podpatrz w internecie i dowiedz się więcej na ten temat po czym załóż mp3, które jednocześnie mierzy tętno i zacznij tańczyć tak jak lubisz! :)
 (źródło: cwiczenia.com.pl)


Najważniejsze są ćwiczenia, które spowodują zwiększenie waszej wytrzymałości a co za tym idzie poprawienie obecnej (spójrzmy prawdzie w oczy ;)) marnej kondycji. 
Czy to będzie taniec w zaciszu własnego domu czy długodystansowy bieg na obrzeżach miasta na pewno przyda Wam się jakiś gadżet umilający czas.
Jak już biorę się za ćwiczenia to nie wyobrażam sobie ich bez muzyki czy ebooka. Ale jak tu słuchać tych rzeczy kiedy nasze telefony są niepraktyczne.


A wy jakie macie pomysły na przygotowanie się do bikini? 
A może jednak przyda wam się moja propozycja? :)

7 komentarzy:

 1. Czy ta aukcja nie należy czasem do ciebie ? ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. mój sposob to bieganie i basen;) chociaz w ostatnim czasie
  przrez duzy stres schudłam wiecej niz gdy regularnie biegałam;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej ;) Kiedyś - dawno temu kilka razy zdarzyło mi się natknąć na Twojego bloga jeszcze na Onecie. Niedawno sama założyłam swojego(początkowo próbowałam na portalu Onet, ale jak pewnie wiesz ten portal nie nadaję się przynajmniej chwilowo do użytku). Zapraszam, więc na swój blog na blogspocie www.advicepshere.blogpost.com. - być może Ci się spodoba, choć dopiero zaczęłam i się rozkręcam. Chciałam również pogratulować sukcesu i rozwoju bloga ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. www.advicesphere.blogspot.com ;) - przepraszam za pomyłkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. fajny blog wpadnij do mnie
  http://www.wikiijejpamietniczek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny blog ;D
  Temat także interesujący.
  Zapraszam do mnie www.boilinglife.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Naukowcy udowodnili, że krótszy a intensywniejszy trening może być skuteczniejszy od tego długiego i lżejszego. Nie musimy więc tracić zbyt wiele czasu na ćwiczenia po warunkiem, że się do nich przyłożymy.

  OdpowiedzUsuń