-->

O trądziku!

Hello!

***

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Przyczyn może być wiele i mogą być różne:

 • nierównomierne złuszczenie się martwych komórek
 • wzmożona produkcja hormonów płciowych

Powodują powiększenie się gruczołów łojowych i pobudzają je do nadmiernego wydzielania łoju. Sam łojotok nie jest jeszcze chorobą skóry, sprzyja jednak rozwojowi bakterii, wywołując stany zapalne.

 • łojotok
 • czynniki genetyczne

Badania dowiodły, że trądzik jest chorobą dziedziczną i predyspozycje genetyczne pełnią tu istotną rolę. Skłonność do trądziku częściej występuje wśród osób, których rodzice mieli problemy skórne.

Czy tylko młodzi mają problemy trądzikowe?

Nie. Najczęściej z problematyczną skórą tłustą borykają się nastolatki (wiek dojrzewania) z tak zwaną "burzą hormonów". Nie jest to regułą, schorzenie to dotyczy ludzi w każdym wieku i może mieć różne podłoża. Ważne jest by rozpocząć działanie w pierwotnym jego stadium.

Od czego powinniśmy rozpocząć leczenie?

Od wizyty u dermatologa. To w gabinecie lekarskim zostanie fachowo oceniony nasz problem. Ważna jest systematyczność i cierpliwość. By móc wspomóc proces leczenia powinniśmy lekarską receptę poprzeć wizytami u kosmetyczki i odpowiednią pielęgnacja domową. Ze względu na przewlekłość choroby, leczenie jest raczej długie i wymaga systematyczności. To lekarz decyduje o sposobie leczenia biorąc pod uwagę stan skóry i stopień nasilenia dolegliwości. Zdarzają się przypadki, że trądzik trwa latami i dokucza także dorosłym. Żeby, więc uniknąć ewentualnych blizn i poprawić stan skóry, leczenie należy rozpocząć, kiedy zmiany się pojawią. Chociaż leczeniem trądziku zajmuje się dermatolog, to podjęta terapia powinna być uzupełniana właściwą pielęgnacją w gabinecie kosmetycznym i ostateczny wynik leczenia zależy od dobrej współpracy lekarza i kosmetyczki.

Dermatolog podejmuje się leczenia miejscowego, a czasem ogólnego, które ma na celu:

 • zwężenie porów skóry, usunięcie zalegającej wydzieliny,
 • zapobieganie tworzeniu się zaskórników,
 • zmniejszenie wydzielania łoju,
 • złagodzenie stanów zapalnych,
 • zmniejszenie nadwrażliwości skóry.

To w gabinecie dermatologicznym zostanie przypisana nam odpowiednia kuracja, która uzupełniamy przez pielęgnację domową.

Czy kosmetyczka może wyleczyć trądzik?

Cera trądzikowa jest bardzo wrażliwa i ma zaburzony system obronny. Z względu na przewlekłość choroby, leczenie jest raczej długie i wymaga systematyczności. Wszystkie zabiegi kosmetyczne są uzupełnieniem kuracji przepisanej przez lekarza, poprawiają stan skóry a co za tym idzie nasze samopoczucie, ale nie leczą trądziku! Pielęgnacja cery trądzikowej w gabinecie kosmetycznym ma na celu:

 • przywrócenie właściwego pH skórze,
 • zahamowanie szybkiego wzrostu liczby bakterii,
 • stabilizację naturalnej flory bakteryjnej,
 • polepszenie ukrwienia, dotlenienie skóry,
 • utrzymanie odpowiedniej wilgotności i elastyczności,
 • normalizację i zmniejszenie łojotoku.

Silne stany zapalne, głębokie nacieki, czy liczne zmiany grudkowo-krostkowe są przeciwwskazaniem pielęgnacji w gabinecie kosmetycznym. Po złagodzeniu ostrego stanu zapalnego spokojnie możemy korzystać z wizyt u kosmetyczki. Ważna jest ścisła współpraca gabinetu kosmetycznego z dermatologiem i odwrotnie.


Czy można stosować mydło?

Bardzo często skutkiem ubocznym leczenia trądziku jest wysuszenie i podrażnienie skóry w wyniku stosowanych leków. W takim wypadku należy unikać mydła i stosować specjalne emulsje do mycia i pielęgnacji skóry wrażliwej. Tego typu preparaty dostępne są w aptece bez recepty. Jednak wskazana jest wcześniejsza konsultacja z dermatologiem w celu wyboru najwłaściwszego preparatu do pielęgnacji i mycia twarzy w trakcie leczenia. W przypadku niekorzystnego wpływu wody na cerę należy stosować odpowiednie emulsje, które czyszczą skórę bez potrzeby używanie wody. Powinny być to emulsje, które nie zatykają porów. Po umyciu twarzy należy stosować odpowiednie kremy nawilżające przeznaczone do skóry wrażliwej (o lekkiej konsystencji). Pamiętajmy o wycieraniu jednorazowym ręcznikiem (zapobiegniemy roznoszeniu się bakterii).

Czy stosując specjalną dietę pozbędziemy się trądziku?

Sprawa diety podczas leczenia trądziku jest bardzo dyskusyjna. Możliwe, że niektóre potrawy, zwłaszcza w nadmiarze, powodują zaostrzenie choroby, nie jest to jednak do wiedzione. Z pewnością właściwe, racjonalne odżywianie, a więc spożywanie świeżych owoców i warzyw oraz picie dużej ilości wody, prowadzi do zachowania równowagi witaminowo-mineralnej, co z pewnością wspomaga walkę z chorobą. Zdrowa dieta na pewno nam nie zaszkodzi!

Czy można się opalać mając trądzik?

Słońce jest dla trądziku jakby zasłoną dymną, ponieważ promienie ultrafioletowe likwidują stan zapalny, powodując równocześnie zgrubienie skóry i zapadnięcie się w głąb skóry zaskórników. Jednakże po jakimś czasie (kilku tygodniach) wszystko wraca do stanu poprzedniego. Należy wiec uważać z opalaniem i stosować kosmetyki chroniące przed słońcem. Często leki, których używamy są przeciwwskazaniem do kąpieli słonecznych. Pamiętajmy o fotouczuleniach!

Jak ukryć przebarwienia lub zmiany trądzikowe?

Nie da się tak po prostu wszystkiego ukryć... ale rynek kosmetyczny oferuje nam różnego rodzaju korektory. Suche korektory służą do tuszowania pozostałości po wypryskach lub samych wyprysków. Powinny zawierać środki lekko wysuszające, przeciwbakteryjne, przyśpieszające gojenie. Doskonale radzą sobie z czerwonymi krostkami, są przeznaczone do skór tłustych i mieszanych z tendencją do zmian trądzikowych.

2 komentarze:

 1. Przede wszystkim nie należy stosować tych popularnych kosmetyków, które można kupić w supermarketach. Chociaż są promowane jako serie dla nastolatków zwalczające trądzik, przynoszą więcej szkody niż pożytku. Najpierw wysuszają skórę i na krótko poprawiają wygląd, ale później gruczoły łojowe zaczynają pracować jeszcze mocniej, żeby wyrównać przesuszenia i pryszczy jest coraz więcej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się że nie powinno się używać tych popularnych kosmetykach. Ja nie dawno odkryłam bardzo fajną maskę do twarzy do cery tłustej. Bardzo fajny z firmy BingoSpa. Polecam i Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń