-->

Lody są zdrowe!

Hej!


Polak zjada rocznie prawie trzy litry lodów. To jest, prawie siedmiokrotnie mniej niż mieszkaniec USA czy Szwecji! Wynika to z faktu, że lody uchodzą za tuczące. 70 % ludzi twierdzi, że porcja lodów śmietankowych ma tyle samo kalorii, co hamburger. Jak jest naprawdę?

~*~


Talia osy
Lody to jedne z najmniej kalorycznych deserów. Porcja śmietankowych (2 gałki) dostarcza ok. 150 kcal, czyli połowę mniej niż batonik czy drożdżówka z serem. Bardziej kaloryczne są lody „premium” z pełnotłustego mleka, a także smakowe z czekoladą, zwłaszcza jeśli podamy je z bitą śmietaną – porcja ma wtedy nawet 300 kcal. Najchudsze są lody sorbetowe (przypominają zamrożony sok owocowy) lub sorbetowe (sok z mlekiem). I to właśnie sorbety są najlepsze dla tych, którzy lubią łakocie, ale muszą pilnować wagi. Porcja takiego deseru dostarcza niespełna 80 kcal, w dodatku ma mało cukru i prawie w ogóle nie zawiera tłuszczów.

Zalet w bród
Aż 52 proc. z nas uważa, że lody zawierają wyłącznie tłuszcz i cukier. Błąd! Mrożone przysmaki mogą pełnić w diecie ważną rolę.
  • Wzmacniają. Zawarte w nich białko i węglowodany dają siłę mięśniom (w tym sercu). Wapń buduje kości, a magnez (znajdziesz go w lodach czekoladowych) koi nerwy.
  • Dodają wigoru. Poprawiają też pamięć i koncentrację, bo zawierają cukier (źródło energii dla mózgu) i witaminy z grupy B (wspomagają układ nerwowy).
  • Są lekkostrawne. Najlepsze są lody jogurtowe, które zawierają pożyteczne bakterie wspomagające pracę przewodu pokarmowego.
  • Łagodzą ból. Działają przeciw obrzękowo i przeciw krwotocznie. Dlatego niektórzy laryngolodzy pozwalają na jedzenie lodów po usunięciu migdałków (by zmniejszyć opuchliznę i uśmierzyć ból).

Złe połączenie

Po lody sięgamy najczęściej dla ochłody. Ale, u niektórych osób zjedzenie takiego deseru może skończyć się anginą. Zimne powoduje bowiem gwałtowny skurcz naczyń krwionośnych. To zaś osłabia błony śluzowe i sprawia, że gardło staje się bardziej narażone na atak drobnoustrojów. Nie oznacza to jednak, że w ogóle powinniśmy zrezygnować z jedzenia lodów latem. Wystarczy gardło zahartować, np. jedząc codziennie 1–2 gałki lodów sorbetowych, najlepiej po południu, gdy jest mniejszy upał. Warto też pamiętać, by nie popijać lodów ciepłą herbatą (bo zafundujesz gardłu szok termiczny)ani napojami gazowanymi.

(Źródło: polki.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz